27 Şubat 2024 Salı
Ana SayfaManşetAralık ayı kira artışı oranı ne oldu?

Aralık ayı kira artışı oranı ne oldu?

Aralık 2019'da kiralara yapılabilecek maksimum zam oranı belli oldu.

2019’un aralık ayı içinde yenilenecek konut kira kontratlarda geçerli olacak yasal kira zammı tavan oranı belli oldu.

Her ayın ilk haftası içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan enflasyon oranlarıyla birlikte açıklanan son 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalama değeri, bir sonraki ayda yenilenecek olan kira kontratlarındaki kanuni olarak yapılabilecek en yüksek kira tavan zam oranı olarak baz alınıyor.

3 aralıkta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), son 12 aylık kasım 2019’a ait TÜFE rakamını yüzde 15.87 olarak açıkladı. Bu rakam aralık 2019 içinde yenileme zamanı gelen kira kontratlarında kiraya yapılabilecek yasal maksimum artış oranını gösteriyor. Kiracı ile ev sahibinin karşılıklı anlaşmaları halinde kiraya bu oranın altında zam yapılabilir. Ev sahibinin bu oranın üzerinde zam talep etmesi halinde yasal olarak kiracı itiraz hakkına sahiptir.

Bu artış oranına göre kasım ayı içinde yenilenecek kontratlarda kirası 1.000 TL olan bir konuta yapılabilecek maksimum artış oranı yüzde 15.87 olup yeni belirlenecek kira 1.158,70 lirayı geçemez.

2019 yılı içinde aylar bazında incelendiğinde en yüksek kira artışı yüzde 20.35 ile ocak ayında olurken en düşük kira artışı yüzde 15.87 ile aralık ayında gerçekleşti.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
360 YAZI