Ankara-Sivas ve Konya-Karaman YHT hattı haziranda açılacak

0

Karayolları Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen 71. Bölge Müdürleri Genel Toplantısına katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, burada yaptığı açılış konuşmasının bir bölümünde demir yollarını yeniden devlet politikası haline getirdiklerini belirterek “Haziran ayı itibarıyla bütün vatandaşlarımızı Ankara-Sivas ve Konya-Karaman yüksek hızlı tren (YHT hattı) ile buluşturmuş olacağız.” dedi.

Ulaşım sistemlerini “bütünleşik mod” esasına göre değerlendirdiklerine işaret eden Karaismailoğlu, kara yoluyla yapılan yük ve yolcu taşımacılığının, hava yolu, demir yolu ve deniz yoluyla her noktada birleşerek etkin lojistik sistem oluşturulması için gayret gösterdiklerini kaydetti.

Bakan Karaismailoğlu, konuşmasında Kanal İstanbul projesine ağırlıklı olarak değinerek imar çalışmaları ve planlarının tamamlandığını, proje ile ilgili olarak ihale hazırlıklarının devam ettiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul ile ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul Boğazı keskin dönüşleri, dip akıntıları ve yoğun trafiği yüzünden yönetilmesi zor bir su yoludur. Bugün yaklaşık 14 saat olan bekleme süreleri, ileriki yıllarda 48 saatlere varacak. Bu da küresel ticaret akışını olumsuz yönde etkileyecek etkendir. Kanal İstanbul ise gemi geçişi için ideal bir su yolu olarak projelendirilmiştir. Etkin bir lojistik yönetimle gemiyi kumanda eden otonom kılavuz kaptan desteğiyle, akıllı seyrüsefer sistemleri kapsamında gemilerin yüzde 100 güvenli geçişi sağlanacak.

Proje, Türkiye’nin vizyon projesi olduğu kadar dünya ölçeğinde bakıldığında da en büyük lojistik projelerinden biridir. Kanal İstanbul’un proje çalışmaları, imar planları tamamlanmıştır ve ihale hazırlıkları devam etmektedir. Çok yakın bir zamanda projeye başlayacak ve kısa sürede tamamlayacak güçte ve kararlılıkta olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim.”
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin