“Akıllı Tapu” dönemi başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan ve Selçuklu yıldızı ve motifleriyle süslenen QR kodlu yeni tapu senetleri içerik olarak da güncellendi.

0

Daha önce yürürlükte olan tapu senetlerinin birçok önemli bilgiyi içermediğini dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı; Bakan Kurum’un açıkladığı son yapılan düzenlemelerle birlikte bağımsız bölümlerin net ve brüt metrekareleri, hisseli arazi ve arsalarda hissedarın sahip olduğu metrekare, taşınmazın yerine ve öznitelik bilgilerine ulaşmamızı sağlayan yerini gösteren QR kod ve her bir taşınmaz için verilen taşınmaz numarası yeni tapu senetlerinde yer almaya başlayacağını ifade ederek “Tapu senetleri biraz daha akıllanmış olacak” dedi.

Yeni Tapu Senetlerinde Neler Değişti?

Yeni tapu senetlerinde değişen unsurlar hakkında bilgiler veren Özelmacıklı “Artık taşınmaz numarası adında yeni bir alan söz konusu. Bu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki bir taşınmazı tanımlayan tekil bir numara. Arazi ve arsa tapularında yenilik olarak hisseli bir taşınmazda hisseye düşen metrekare ayrı olarak yazılıyor. Kat mülkiyeti kütüğündeki taşınmazlar için de proje metrekaresi olarak bir yeni bölüm açılmış. Eski tapulardaki geldisi ve gittisi bölümleri de kaldırıldı. Yeni tapu senedinde taşınmazın kat irtifakı – kat mülkiyeti işaret olarak değil yazı olarak taşınmaz tipi bölümünde yer alacak. Biyometrik fotoğrafın kullanılmaya başlanması nedeni ile resim kısmı da biraz daha büyük” dedi.

Yeni Tapu Senetlerinde Neler Aynı Kaldı?

Yeni Tapu senedinde değişmeyen hususlarında olduğu belirten Özelmacıklı “Öncelikle arazi ve arsalar mavi desenli, kat irtifaklı, kat mülkiyetli ve devremülk tapuları ise kırmızı desenli olmaya devam edecek. İl – ilçe – mahalle, ada ve parsel bilgileri de aynen korunuyor. Gene tapu senedinde Taşınmazın türü taşınmaz tipi bölümünde yer almış. Taşınmaza ilişkin beyanlar ise en alt kısımda bulunuyor” dedi.

Yeni Tapu Senetlerine İlave Edilmesi Gereken Unsurlar Halen Var

Yeni tapu senetlerinin içerdiği bilgiler açısından hala eksikleri olduğunu da belirten Özelmacıklı “Öncelikle QR kodunun tapu senedi evrakının hala gerçek bir evrak olup olmadığını teyit etmesini beklerdik. Ayrıca ana gayrimenkulün yapı ruhsatı ve iskan tarihi yer alabilirdi. Bu şekilde yapının inşa tarihi görülebilirdi. Ayrıca ihtiyaç duyulan hisseli taşınmazlarda hissedar sayısı, enerji sınıfı, parselin deprem derecesi gibi bilgiler de yer alabilirdi” dedi.

Coğrafi Veriler Dijital Ortama Taşındı

Bu adımın sektör için önemli bir gelişme olduğunun altını çizen Özelmacıklı “Dijital çağı yakalama konusunda kat etmemiz gereken daha çok yolumuz var. QR kodu tapu senetlerinde Ağustos ayından bu yana yer almaya başlamıştı. QR Kodu okuma programlarından herhangi birini mobil cihazınıza indirip okutmanız halinde taşınmazın harita üzerinden konumuna ve özelliklerine ulaşılabiliyor” dedi.

Tapu Senetleri Değiştirilmeli mi?

Tapu senedine ilişkin verileri de paylaşan Altın Emlak Genel Müdürü “Ülkemizde 178 milyon 110 bin 752 malik var. Sonuçta bu kadar da tapu senedi söz konusu. İlgililerin isteği üzerine gayrimenkullere ait verilecek kayıt örneklerinin her birisi harca tabi. Bu nedenle de yeniden tapu senedi örneği çıkartılması durumunda 2018 yılı için belge örneklerinin beher sayfasından 9.30-TL tapu harcı talep ediliyor. Lakin maliklerin bu konuda bir yenileme yapmalarına gerek yok. Mevcut tapu senetleri zaten geçerlidir. Asıl olan tapu ve kat mülkiyeti kütüğündeki kayıtlardır” dedi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin