2B Arazilerinin m2 ‘si 8,5 lira!

0

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinin metrekaresinin ortalama olarak 8,5 liradan satılacağını bildirdi.Fiyatların ilden ile ve parselden parsele değiştiğini belirten Şimşek, değerlerin objektif biçimde komisyonlarca belirlendiğini söyledi.


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinin satış fiyatlarının belirlendiğini, ilden ile parselden parsele büyük değişiklikler gösteren 2B arazilerinin ortalama metrekare fiyatının 8,5 lira olduğunu söyledi.

Şimşek, 2B arazilerinin toplam değerinin 26,5 milyar lira olduğuna işaret ederken, “Hepsinin peşin satıldığı varsayılırsa bütçeye

14,8 milyar lira, taksitli satılırsa 18,5 milyar lira para girecek. 2B’den gelen paranın yüzde 90’ına kadar olan kısmı kentsel dönüşüm ile orman köylüleri ve yeni orman alanlarının açılmasına gidecek" dedi.

Fiyatı komisyonlar belirledi

Bakan Şimşek, 2B arazilerinin yoğun olduğu 12 ilin defterdarlarıyla birlikte Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, 2B düzenlemesini bütçeye gelir sağlamak için değil, yıllardır çözülemeyen itilafları ortadan kaldırmak için gerçekleştirdiklerini söyledi.

2B arazilerinin rayiç bedellerini belirlerken hakkaniyet içinde 75 milyon vatandaşın hakkını düşünerek hareket ettiklerini belirten Şimşek, “Rayiç bedeller oluşturulan komisyonlar tarafından parsel bazında belirlendi. Fiyatı belirlerken rayice baktık, belediyelerden, muhtarlardan bilgi aldık" diye konuştu.

Kuyruklar için tedbir aldık

Bakan Şimşek, 2B arazilerinin satışı konusunda vatandaşa 6 aylık süre tanındığını, ancak bakanlık olarak tüm hazırlıkları tamamladıkları için 6 aylık sürenin beklenmesine gerek kalmadığını söyledi.

Şimşek, başvurularda kuyrukların oluşmaması için 2B arazilerinin fazla olmadığı illerdeki Maliye personelini İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir gibi yoğunluğun yaşandığı illere kaydıracaklarını belirtirken, “Normalde yılda 10-12 bin Hazine parseli satıyorduk. Şimdi bir anda 500 bin parselin satışını yapacağız. Başvuru için başvuru parası ve nüfus cüzdanın fotokopisi yeterli" dedi.

2B’yi almayan binayı da kaybedecek

Bakan Şimşek’in verdiği bilgilere göre, 2B arazilerinin rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden satılacak ve peşin alanlara ilave yüzde 20 indirim uygulanacak.

Taksitle ödeme yapmak isteyenlere ise faiz uygulanmayacak. 30 Ekim 2012 tarihine kadar başvuruda bulunmayan ya da başvurup peşinatı ödemeyenler kolaylıklardan yararlanamayacağı gibi 2B arazilerinin üzerindeki gayrimenkulleri Hazine’ye geçecek. Başvuru bedelleri Maliye dışında Ziraat, Halkbank veya Vakıfbank şubelerine de yatırılabilecek.

100 liralık yer 56 lira

Milli Emlak Genel Müdürü satışa çıkacak taşınmazın 530 bin hektar alanı geçeceğini belirtti.
Başvuru bedellerinin daha sonra satış tutarından düşüleceğini bildiren Kaya, çok sayıda mirasçının olduğu durumda tek varisin başvurusunun yeterli olacağını söyledi.

Kaya’nın verdiği bilgilere göre 100 liralık bir 2B arazisi peşin ödemede 56 TL, taksitli ödemede 70 liraya malolacak. 5 yıl içinde ödenmiş ercimisiller de bedelden düşülecek

Bugün
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin