“2020’de Teknoloji ve Doğadan İlham Alan Ürünler Öne Çıkacak…”

2020 yılında ön plana çıkacak olan tasarım trendlerini değerlendiren Elips Tasarım Mimarlık Kurucusu Y. Mimar Feza Ökten, yeni yılda günlük hayatta tercih edilen rahat ve konforlu tasarımların yanında doğadan ilham alan ürünler renk, doku ve form değişikliğine uğrayarak bu sene de karşımıza çıkacağını söyledi.

0

Konut ve çalışma mekanlarını göz önüne alarak 2020 yılında tasarım alanında konuşulacak yenilikleri ve gelecekte karşımıza çıkacak trendler hakkında bilgiler veren Feza Ökten Koca, bir süredir devam eden minimalist, sade ve fonksiyonel tasarım fikirlerinin ön plana çıkmaya devam edeceğini belirterek “2010-2019 yılları arasında teknoloji ve kullanıcı alışkanlıklarındaki değişimlerle birlikte mimari ve iç mimaride farklı dillere geçişler oldu. 2020 ile birlikte yeni bir 10 yıllık döneme daha giriyoruz. Önümüzdeki yıllarda dijital dünyada teknoloji her zaman ön planda olmaya devam edecek; bu yüzden de mimari ve iç mimari tasarım trendleri de teknolojiden maksimum oranda faydalanacak. Konforun yanı sıra sosyal medya etkisi ile fotoğraf kareleri yaratacak alanlar yaratılmaya devam edilecek.” dedi.

Y kuşağının iş hayatına atılıp kendi evlerinde yaşamaya başladığını, ofis ve konutlarda onların yaşam şeklini destekleyici yeni mimari tarzlar ortaya çıktığına dikkat çeken Koca, Y ve Z kuşaklarının farklı isteklerle mekanlarda konfor arar olduklarını, eski katı kuralların da yavaş yavaş kırılmaya başladığını, her geçen sene şehirlerin büyüdüğünü ancak yeni jenerasyonların konfor anlayışı ile yaşadığımız ve çalıştığımız mekanların küçüldüğünü aktaran mimar, hem ofis hem de konut tasarımlarında açık mekanın ferah olmasını ve istenildiği zaman farklı fonksiyonlarda kullanılabilmesini sağlayan doğal malzemelerin tercih edileceğini ifade ederek “Ahşabın yanı sıra bu alanlarda hasır, rattan ve jüt gibi malzemeler de karşımıza çıkacak. Bu tarz lifli malzemelerin kullanılması mekâna daha fazla doku katarak ortamın daha sıcak karşılanmasını sağlayacak. Ahşap yüzeyler farklı desenlerde boyanarak tanımlı mekanlar oluşturacak.” şeklinde sözlerine devam etti.

Kadife döşemelerin iç mekan tasarımlarında kullanılmaya devam edeceğini dile getiren Koca, etnik objeler kullanılarak farklı kültürlerin havası yaşatılabileceğini ve metalin parlaklık özelliğiyle; lambalar, ayna çerçeveleri, mobilyalar ve aksesuarlarda metalin tüm varyasyonları kullanılacağını belirtti.

“Terrazzo kaplama, gelenekselden farklı olarak daha büyük boyutlarda, daha az yoğunluğa sahip ve daha çarpıcı olarak mimaride ve tasarımda kullanılacak” diyerek açıklamalarına devam eden Feza Ökten Koca, Pantone Renk Enstitüsü tarafından açıklanan 2020’nin trend rengi “klasik mavi”ye de vurgu yaparak Pantone’nin Yönetici Direktörü Leatrice Eiseman’ın, yılın rengini, “Güven ve inanç gerektiren bir zamanda yaşıyoruz. Pantone 19-4052 klasik mavinin ifade ettiği, işte bu tarz bir süreklilik ve güven; her zaman itimat edebileceğimiz, elle tutulur ve güven telkin eden bir ton” sözleriyle değerlendirdiğini aktardı.

Yeni yılda iç mekanlarda klasik mavi dışında alev kırmızısı, safran, biskay yeşili, frenk soğanı yeşili, soluk denim, portakal kabuğu, mozaik mavisi, mercan pembe, çubuk tarçın ve gün ışığı renklerini de göreceğimizi söyleyen Koca, 2020’de dekorasyonun en büyük destekçisi olarak sanatın iç mekanlarda daha fazla yer bulacağını, iç mimari tarzı ne olursa olsun, konut mekanlarının resimler ve heykellerle kişiselleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Koca, ofis tasarımlarında ise doğal olana, rahatlığa, teknolojiye ve sosyalleşmeye önem veren Y ve Z kuşağına yönelik mekan kurgulamalarında trendlerin çok daha esnek olacağını kaydederek bu durumun artık mimarların karşısında tek bir mekana saplanıp kalmayan, daha global bir kullanıcı topluluğu olmasından kaynaklandığını ve doğaya ve hayvanlara çok daha fazla değer veren bu yeni kullanıcı topluluğunun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerektiğini, trendleri belirleyen en önemli kriterlerin ise bu ihtiyaçları en doğru şekilde kurgulama çabası olduğunu ifade ederek açıklamalarını tamamladı.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin