1915 Çanakkale Köprüsünün dev tabliyeleri Kocaeli’de yapılıyor..

0

1915 Çanakkale Köprüsü Asya ile Avrupa’yı birleştirmeye hazırlanıyor. Kuleler arasına konacak dev tabliyelerin imalatı büyük oranda tamamlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; “Şu an kedi yollarının yapımı için halat çekimi yapılıyor. Kedi yolu tamamlandıktan ve çelik halatlar da eklendikten sonra tabliyeler başlayacak. Şu an bizim verdiğimiz tarih 18 mart 2022. Çalışmalar düzgün gidiyor” dedi.

Dev tabliyeler Kocaeli’de yapılıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü genişlikleri 45.6 metre olan, her biri 850 tonu bulabilen 153 tabliye blokundan oluşuyor. Yerli ve milli olanaklarla yapılan tabliyelerin 89’u tamamlandı. Tabliyeler Çanakkale’ye deniz yoluyla taşınacak.

Dev köprü, Cumhuriyetin 100. yılına ithafen 2023 metre açıklıkla inşa ediliyor. Tamamlandığında dünyanın en uzun orta açıklığına sahip köprüsü olacak.

Temeli 18 mart 2017’de atılan köprünün 2022’de hizmete açılması planlanıyor. Köprü faaliyete geçtiğinde Çanakkale üzerinden Avrupa ile Asya arasındaki geçiş süresi 6 dakikaya inecek.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin