​41.Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul başladı

Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki en büyük, dünyada ise 5 büyük yapı fuarı olan 41. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul başladı.

0

Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki en büyük, dünyada ise 5 büyük yapı fuarı olan 41. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul başladı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, ihracatta 19 milyar dolar, iç pazarda ise 100 milyar dolar beklentileri olduğunu söyledi.

İnşaat sektörünün 112 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını anlatan Erdoğan, “İthalat tarafımız var bir de. İnşaat malzemeleri ithalatı 9 milyar dolar. Bir önceki yıla göre 3.6 civarında bir küçülme yaşadı ama son 5-10 yıldır ihracat gelirimiz iniş çıkış gösterse de ithalat tarafı 9 milyar dolar bandına oturmuş vaziyette. 2018 beklentimiz tabi ki ihracatta 18 milyar doları geçmek, 19 milyar dolara ulaşmak. İç pazarda ekonominin seçim sonrası tekrar kendi eski dinamiklerine dönmesi şartıyla 100 milyar doları bulabiliriz diye bir beklentimiz var.” dedi.

“90 bin ziyaretçi bekliyoruz”

ITE Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen de fuarın 100 bin metrekare alanda, bine yakın katılımcı firmanın, hizmet ve inovasyonlarını 90 bini aşkın ziyaretçiyi bir araya getirdiğini aktardı.

Program kapsamında önemli ikili görüşmeler yapacaklarını dile getiren Ülgen, “VIP Alım Heyeti programı ile de toplamda 50 ülkeden 150 satın alma yetkilisini değerli katılımcılarımızla bir araya getireceğiz. Geçtiğimiz yıllarda fuar kapsamında pek çok farklı konuda etkinlik düzenlemiş, sektöre bilgi akışı konusunda katkı sağlamıştık. Bu sene 41. yılımız olması sebebiyle bu etkinliklere yenilerini ekledik ve çeşitlendirdik. Sektördeki tüm pay sahiplerini malzeme, inşaat ve mimarlığa dair mevcut konular ve yenilikler etrafında tek bir çatı altında topluyoruz. Sektörün ihtiyacı olan tüm güncel bilgilerin edinildiği tek adres olma hedefiyle hazırlanan bu program ile fuar süresince “40’dan fazla” etkinlik düzenleyeceğiz.” diye konuştu.

Ülgen, “Bu sene özel olarak hazırladığımız iş geliştirme platformu etkinliklerine ev sahipliği yaparak ‘Yapı Sahne’ ve ‘Yapı Arena’ programları, ‘Yapı Unplugged’ atölye çalışması ve ‘Yapı Masterclass’ mimari ustalık sınıflarıyla inovasyondan teknolojiye, mimariden tasarıma kadar sektöre dair tüm konular etkinliklerimiz kapsamında gündeme taşınacak. 5 gün boyunca devam eden iş geliştirme platformu etkinliklerinde Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından 90’ın üzerinde ünlü mimar, endüstri uzmanları ve liderler bir araya gelecek” şeklinde konuştu.

30’dan fazla oturum düzenlenecek

Sektördeki tüm pay sahiplerini malzeme, inşaat ve mimarlığa dair mevcut konular ve yenilikler etrafında tek bir çatı altında toplayan, sektörün ihtiyacı olan tüm güncel bilgilerin edinildiği tek adres olma hedefiyle hazırlanan program, 5 gün boyunca, 70’i aşkın ulusal ve uluslararası konuşmacıyı, 30 üzeri farklı oturumda ağırlayacak.

“İnovasyon”, “teknoloji”, “tasarım”, “enerji,” “malzeme”, “gayrimenkul”, “planlama” ve “ekonomi” konularında yapı sektörüne dair ilham verici 40 üzeri konu, sektörün hem kamu hem de özel alanlarını temsil eden karar vericileriyle ele alınacak.

Bölgedeki en yeni ürün ve hizmetlerin tanıtılıp takip edilmesinin yanı sıra güçlü küresel ağını inşaat sektörüne aktararak yeni iş, ortaklık ve satın alım fırsatları yaratmayı hedefleyen fuar, diğer taraftan sektör stratejisini desteklemek, bilgi alışverişi sağlamak, inovasyonu teşvik etmek ve yapı sektörünün kamu, özel sektör ve akademik dünya arasındaki etkileşimini sağlamayı hedefliyor.

Ünlü isimler fuarda

Fuarda, sektörün önde gelen temsilcilerini yanı sıra Stuttgart Üniversitesi Hesaplamalı Tasarım Enstitüsü Kurucu Direktörü Achim Menges, Tasarımcı / WikiHouse Vakfı Kurucu Ortağı Alastair Parvin, Mimarlık, endüstri ve mobilya tasarımı alanlarındaki çalışmalarıyla bilinen ödüllü mimar Asif Khan, Assemble’ın kurucu üyeleri Maria Lisogorskaya ve Louis Schulz gibi isimler de konuşmacı olarak yer alacak.

‘Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un geleneksel hale gelen ödülleri, ‘Altın Mıknatıs Stand Tasarımı Ödülleri’ bu sene de sahiplerine teslim edilecek. Stand tasarımları ile markalarını ve ürünlerini ziyaretçiler için bir çekim noktasına dönüştüren firmaların ödüllendirildiği ‘Altın Mıknatıs Stand Tasarımı Ödülleri’nde, fuara katılan firma standları arasından oluşturulan bağımsız jüri 1., 2., 3. ve mansiyon ödülünü sahiplerine ve tasarımcılarına takdim edecek. Fuarda ayrıca stand tasarımlarının geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla ITE Group Özel Ödülü de verilecek.

Ele alınacak konular

Yenilikçi ve zengin içeriğiyle fuar boyunca gündeme alınan konular ise şöyle:

 • Yapı sektörü geleceğine dair projeksiyon sunacak dernek yöneticileri konuşmalarının yer alacağı “Yapı Sektörü Gündem Forumu”
 • Tasarım yaklaşımları ve son dönem projeleriyle dikkat çeken ulusal ve uluslararası isimlerin “Mimar Konferansları”
 • Malzeme ve Ar-Ge ilişkisi, dijitalleşen dünyada kurumsallaşma, gayrimenkul trendleri, komplike yapılarda enerji çözümleri, mimarlıkta görselleştirme teknolojileri konularıyla sektöre ışık tutan “Yapı Oturumları”
 • Sektör paydaşlarının alanlarında organize ettikleri prestijli ödüllere Fuar alanında ev sahipliği yapıldığı “Ödül Törenleri”
 • Moderatör eşliğinde fuar alanında ürünlerin gezilerek malzeme konuşmalarını içeren ve usta mimarın katılımıyla konu odaklı sohbet ile bilgi alışverişi sağlayan “Yapı Masterclass: Mimari Ustalık Sınıfları”
 • Fuar süresince ortaya çıkan atık malzemelerin yeniden kullanımını hedefleyen, ulusal ve uluslararası mimarların yürütücülüğünde tasarımlar sergileyecek “Atölye: Yapı Unplugged”
 • Mimaride robotik tasarım, mimaride veri tasarımı, enerji kullanımının sosyal ve davranışsal yönleri, girişimci ruhlu büyüme hedefli işletme modelleri, mimari proje vaka etüdleri konularıyla sektörü besleyen gelişmelerin paylaşılacağı “Trend Seminerleri”
 • Yenilikçi ürün ve çözümler sunan malzeme üreticilerinden “Teknik Seminerler”
 • Yenilikçi ürün ve çözümler sunan malzeme üreticilerinden “Canlı Sunumlar”

 
  ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

  Yorum Yapın

  Lütfen yorumunuzu girin!
  Lütfen isminizi girin