Advertisement Advertisement Advertisement
Günün tüm haberleri Hakkımızda Künye İletişim Reklam
Emlak Dream
Projeler Konut Projeleri Sektörden Haberler Bölge Raporları Yazlık Projeler Gündem Magazin Etkinlik Takvimi
İnanç Kabadayı: 8 projeden 2 buçuk milyar TL gelir bekliyoruz
Kordon İstanbul'da 40 aya sıfır faizle ev sahibi olma fırsatı
TEM Avrasya Konutları'nda talep toplama süreci başladı
Türk İnşaat Şirketleri projelerini  Katar'da  tanıttı
Konut Kredisinde Yeniden Yapılandırma Hakkınızı Arayın
2 Eylül 2016 Cuma

Geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işareti ile konut kredi faizlerini aylık yüzde 1’in altına çeken bankalar, daha önce yüksek faiz oranıyla kredi kulanmış tüketicilerin taleplerini görmezden geliyor. Bankaların yeni faiz oranlarıyla yapılandırmaya karşı direnç göstermesinin her hangi bir hukuki dayanağı bulunmuyor. Çünkü Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği uyarınca, faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde, tüketicinin borçlandığı tutarın tamamını vadesinden önce ödemesi durumunda sözleşmede yer verilmek suretiyle, konut finansmanı kuruluşunca tüketiciden kalan anaparanın yüzde ikisine varan miktarda erken ödeme tazminatı talep edilebiliyor. Erken ödeme tazminatı konusunda da önemli bir detayı hatırlatalım; Burada tazminatın tutarı tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1'ini, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemiyor.
 
Kanun ihlal ediliyor

Konut kredi faizlerinin düşmesinin ardından yüksek faizle kredili konut almış tüketiciler bankaların kapısını aşındırmaya başladı. Ancak 6502 sayılı Tüketici Kanunu kapsamında tarafların rızası ile yeni faiz oranları ile yapılandırma yer almasına rağmen aynı tüketiciye konut finansmanı sağlayan bankalar, başvuran tüketicilere ilan ettikleri yeni faiz oranları için 'sadece sıfırdan konut kredisi kullanan tüketicilere uyguluyoruz' bahanesini ileri sürerek talepleri geri çeviriyorlar. Oysa bankadan yeni bir kredi istenmediğinden, aynı kişi tarafından, aynı miktarda kredi için üstelik aynı konut teminat gösterildiğinden banka satıştan kaçınmış olmakta Tüketici Kanunu’nun “Satıştan Kaçınma” başlıklı 6.maddesini ihlal etmektedir.

Böylelikle Tüketici Kanunu uyarınca çıkarılmış bulunan Konut Finansmanı Yönetmeliğinin Erken Ödeme başlıklı 11. Maddesi ve Yeniden Yapılandırmaya dair 12. Maddesini göz ardı etmektedirler. Bankaların konut kredisini yeniden yapılandırma talebinde bulunan tüketicilere söz birliği etmişçesine olumsuz yanıt vermesinin, kendi aralarında belirledikleri bir anlaşmaya dayalı olduğunun tespiti halinde 4054 sayılı Rekabet Kanunu’nun 4. Maddesine de aykırılık oluşturduğuna işaret eden Tüketici Sorunları Derneği'nin Onursal Başkanı olan Aydın Ağaoğlu, “Yapılandırma talebi olan tüketiciler borçlu oldukları bankalarına yazılı müracaatta bulunup, aldıkları olumsuz cevapla birlikte başka bankalara da giderek kredilerini taşıma talebini bildirdikten sonra aldıkları olumsuz cevapları ekleyerek Rekabet Kurumu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na şikayette bulunmalılar. Ardından kendilerine en yakın yerdeki Tüketici Mahkemesine verecekleri dilekçe ile harç ödemeden dava açarak borçlarının yargı kararı ile yapılandırılmasını talep edebilirler” dedi.
 
Düşük faiz, uzun vade kampanyasına da dikkat çeken Ağaoğlu, şu ilginç iddiayı da tartışmaya açtı ve dev kampanyanın arifesinde söz konusu projelerde ilan edilmiş fiyatların bir anda yukarıya çekildiğini ileri sürdü. Ağaoğlu, ''Öyle anlaşılıyor ki, inşaat sektörünün devleri ile finans kuruluşlarının kurguladıkları bir senaryo sergileniyor. Bu senaryoda tüketiciler de figüran olarak rol almış bulunuyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Tem Avrasya
SOSYAL MEDYADA EMLAKDREAM
Selenium Retro 9
e ofis
PROJELER
YAZARLAR
Mehmet Canıtatlı
Mehmet Canıtatlı
Ana Sayfa Konut Projeleri Sektörden Haberler Bölge Raporları Yazlık Projeler Gündem Magazin Etkinlik Takvimi
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Kullanım ve Gizlilik
Maxiva