Günün tüm haberleri Künye İletişim Reklam
Emlak Dream
sinpaş eymir emlakdream
Konut Projeleri Sektörden Haberler Yeni Projeler Yazlık Projeler Fırsat Projeleri Emlak Magazin Gündem Konut Kredileri Etkinlik Takvimi
Sinpaş GYO Ege Vadisi Metrekaresi 4.800 TL'den Satışa Çıktı!
AND Pastel Metrekaresi 4 bin 750 TL'den Satışa Çıktı!
'Referans Bahçeşehir' Metrekaresi 3.700 TL!
sinpaş Eymir Panoroma
KONUT PROJELERİ

Kentsel dönüşüm yasası alt kurulda onaylandı

29.2.2012 - 00:14
Kentsel dönüşüm yasası alt kurulda onaylandı

Hükümet, İstanbul Boğazı’nın “geri görünüm ve etkilenme alanı” olarak tanımlanan sahile 9 kilometreye kadar olan bölümlerini, kentsel dönüşüme açan düzenleme yaptı.

Böylece bu alanlardaki araziler kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,TOKİ  ve belediyelere devredilebilecek. Kamuoyunda “kentsel dönüşüm” olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı,TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda, değiştirilerek kabul edildi. Tasarı askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri ile askerin atıl durumdaki gayrimenkullerinin belli şartlar altında TOKİ ve belediyelere devrine de olanak sağlıyor.

Boğaziçi son dakikada
Tasarıdason dakika önergesiyle Boğaziçi Kanunu’na atıf yapılarak, Boğaziçi de kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Önergede, “9. maddenin 2. fıkrasında (ı) bendinden sonra gelmek üzere (i) bendi olarak; ‘Geri görünüm ve etkilenme bölgeleri bakımında 18.11.1983 tarihli ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nun’  ibaresinin eklenmesi” ifadesi yer aldı. Değişikliğin gerekçesi ise “boğaziçi kanunu kapsamında kalan geri görünüm ve etkilenme bölgelerinde kalan alanlarda da kanunun uygulanabilmesi amacıyla bu değişiklik yapılmıştır” şeklinde açıklandı.


KomisyonunCHP ’li Üyesi İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, “Deniz manzaralı gökdelenleri dikip geri bölgelerde rant yaratacaklar. Yüksek fiyatlarla lüks inşaat peşindeler. İstanbul’un her yeri bitti kusur sadece Boğaziçi’nde mi kaldı da bu değişikliği yaptılar? İstanbul’un silüetini bozacak girişimler kentsel dönüşüm olmaz” 
dedi
‘Rant yasası değil’
Milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar  “tasarının aceleyle çıkarılmaya çalışıldığı” yönündeki eleştiriler üzerine, “Biz bu yasayı çıkarmalıyız. Buna ’rant yasası’ diyemeyiz. Mecburi bir yasadır, bunu çıkarmalıyız. Vatandaşın canını korumalıyız” dedi.

 

 

 
EgeBoyu projesi satışa çıktı
 
KONYA’DAN BİR TALİHLİ AYIŞIĞI HALTING PLACE’TEN EV KAZANDI
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
EgeBoyu projesi satışa çıktı
Adres projeleri "Kampüs"lerle devam ediyor.
Uluhan Babil Kulelerinde Fiyatlar 75 Bin TL'den Başlıyor
 
Spradon Vadi 'de 1+1 daireler 131.000 TL'den başlıyor
Japon Evler'de Ofisler 96 Bin TL'den Başlıyor
Soyak Siesta'da Fiyatlar 183 Bin TL'den Başlıyor.
 
muhalif gazete
Evinpark Rezidans'ta Fiyatlar 450 Bin TL'den Başlıyor
HAYATI YAKALAMANIN EN İYİ ADRESİ ONE ORTAKÖY
 
A+LIVE Ataşehir
Piyalepaşa İstanbul
selenium retro
YAZARLAR
Ana Sayfa Konut Projeleri Sektörden Haberler Yeni Projeler Yazlık Projeler Fırsat Projeleri Emlak Magazin Gündem Konut Kredileri
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva