Günün tüm haberleri Künye İletişim Reklam
bizimtepeEmlak Dream
BLUE LAKE
Konut Projeleri Sektörden Haberler Yeni Projeler Yazlık Projeler Fırsat Projeleri Emlak Magazin Gündem Konut Kredileri Etkinlik Takvimi
AND PASTEL
Eval Park İstanbul'da Metrekaresi 3 Bin TL!
Anadolu Yakasına Kiler GYO İmzası!
Brooklyn Life
KONUT PROJELERİ
Referans Kartal

Artık ev eşyaları haczedilemeyecek!

2.7.2012 - 10:02
Artık ev eşyaları haczedilemeyecek!

Buzdolabı, çamaşır makinesi veya televizyon gibi lüzumlu eşyalar bundan sonra haczedilmeyecek.

 

TBMM Genel Kurulunda görüşülen 3'üncü Yargı Paketinin İcra İflas Kanununda değişiklik öngören maddeleri kabul edildi. Tasarı ile icra iflas alanında getirilen yenilikler şöyle:

Borçlu ile aynı çatı altında yaşadığı aile bireylerinin lüzumlu ev eşyalarına el konulamayacak. Aynı amaçla kullanılan birden fazla eşya varsa bunlardan sadece biri bırakılıp diğerini haczetmek mümkün olacak. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler zorunlu eşya olarak kabul edilmeyecek ve bunlara haciz getirilebilecek. Öğrenci burslarına haciz konulması da mümkün olmayacak. Borçlunun haline münasip evi de haczedilemeyecekler arasına alındı.

HACİZLİ MALLAR ELEKTRONİK ORTAMDA SATILACAK

Haczin kaldırılmasına sebebiyet veren alacaklı, o mala yönelik olarak haczin konulması ve muhafazası gibi tüm giderlerden sorumlu olacak. Hacizli mallar elektronik ortamda satılabilecek. Elektronik ortamda verilecek teklifler, hacizli malın tahmin edilen değerinin yüzde 50'sinden az olamayacak. Elektronik imza ile oluşturulan elektronik veriler senet hükmünde sayılacak ve elle atılan imza ile aynı ispat gücüne sahip olacak.

BANKALAR DEVREDE

İcra ve iflas dairelerine yapılacak her türlü nakdi ödeme, bankalarda icra ve iflas dairesi adına açılan hesaba yatırılacak Adli tatilde de icra mahkemelerindeki dava ve işlemlere bakılabilecek.

YABANCI BAŞKANLARA HACİZ YOK

Yabancı devletler adına ilamsız takip yapılamayacak. Türkiye'yi ziyaret eden ya da transit geçen devlet, parlamento ve hükümet başkanı ile hükümet üyelerini taşıyan uçak gibi taşıtlara ödenmeyen borçlar nedeniyle el konulamayacak.

İCRA İŞLEMLERİ UYAP'TA

İcra ve iflas dairelerince yapılacak her türlü icra ve iflas iş ve işlemlerinde Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) kullanılacak; her türlü veri, bilgi, belge ve karar, UYAP vasıtasıyla işlenecek, kaydedilecek ve saklanacak.

E-VERİLER SENET HÜKMÜNDE SAYILACAK

Usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik veriler senet hükmünde sayılacak ve söz konusu imza, elle atılan imza ile aynı ispat gücüne haiz olacak.

Türkiye GazetesiArtık Ev Eşyaları haciz edilemiyecek 

Referans Kartal
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Recep Altepe''Kaybedilen her saniye büyük can kaybı demek''
Deluxia Dragos'ta 72 ay vadeye sıfır faiz başladı
Kayseri Park 6'ncı yaşını kutluyor
 
One Ortaköy projesi ödül aldı
Atos geleceğin ofislerini kuruyor
Dirk Zeller''Arz talep dengesi devam ederse gayrimenkul yatırımı kârlı olur''
 
Espadon Residence'a Kuveyt'liler talip
Konutta Yaz Kampanyaları başladı
Karlı Vadi Konakları'nda Fiyatlar 240 Bin TL'den Başlıyor
 
REFERANS KARTAL
Tual Bahçekent
KARTAL 34
Emlak Konut
Future Park
GREENOX
avrupa konutları başakşehir
Pal City
Evre Gedizler
e ofis
EMLAKHABERTURU
YAZARLAR
Ana Sayfa Konut Projeleri Sektörden Haberler Yeni Projeler Yazlık Projeler Fırsat Projeleri Emlak Magazin Gündem Konut Kredileri
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva