araAna Sayfa | 3. Havalimanı’nın ilk görselleri ortaya çıktı!
3. Havalimanı’nın ilk görselleri ortaya çıktı!

İstanbul Tayakadın yakınlarında konumlanacak olan üçüncü havalimanının ilk eskizleri ortaya çıktı.

90 milyar liraya mal olacak İstanbul'un 3'üncü Havalimanı'nı Norveçli Nordic Office önderliğindeki 4 mimarlık şirketi çizecek. Projenin ilk eskiz çalışmasını Nordic Office'in CEO'su Gudmund Stokke, internet sitesinde yayımladı.

İşte üçüncü havalimanının ilk eskizi

Yolcu kapasitesi 150 milyon olacak
Sabah gazetesinin haberine göre tamamlandığında dünyanın en fazla yolcu kapasitesine sahip olacak İstanbul'un 3'üncü Havalimanı'nı Avrupalı mimarlar çizecek. 90 milyar liraya mal olacak 150 milyon yolcu kapasiteli 3'üncü Havalimanı'nın çizimini Norveç merkezli Nordic Office of Architecture'in önderliğinde 4 mimarlık ofisinin işbirliği kazandı. Projeyi kendilerinin üsteleceklerini belirten Nordic Office'in Kurucusu ve CEO'su mimar Gudmund Stokke, şirketin internet sitesinden detayları açıkladı. Projenin eskizini de siteye koyan Stokke, kâğıt üzerindeki ince ayrıntıları sitede bir fotoğrafla anlattı. İlk kez SABAH'ta yayımlanan proje detaylarında ana terminalin 3 farklı kanata sahip olacağı ve uzay aracı görüntüsüne benzerliği dikkat çekiyor. Ana terminale 80'den fazla uçağın aynı anda yanaşabileceği belirtiliyor. 

“Bizi heyecanlandırıyor”
Stokke, projenin çiziminde ana önceliğin yolcuların ağırlanacağı bölümler olacağını kaydederek, "Yapının ortasında büyük bir merkez yapılacak. Bu merkezde dükkânlar ve iş merkezi gibi çözümler yer alacak" dedi. Hindistan, Norveç, Maldivler'de de havaalanı projesi yaptıklarını belirten Stokke, İstanbul'un kendilerini heyecanlandırdıklarını söyledi. 

Çok büyük ortakları var
Hindistan'daki Haydarabad Havalimanı'nın yanı sıra Oslo'daki Gardermoen'i de yapan 40 yıllık tecrübeye sahip Nordic Office'in projedeki diğer ortakları arasında Güney Kore'deki Incheon'un yanı sıra Zürih, Pulkova, Heatrow, Frankfurt havalimanlarında imzası bulunan efsanevi mimar Sir Nicholas Grimshaw'ın firması İngiliz Grimshaw Architects var. Diğer İngiliz ortak Haptic Architech Rusya'daki Rostov Yuzhny Havalimanı'nında danışmanlık yapıyor. Dördüncü ortak ise Türkiye'de şu ana kadar 38 projeye imza atmış, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da yer almış Londra merkezli Arup Associates var. 
İşte projenin ayrıntıları

·         3 bin 500 hektarlık toplam alan

·         1.100 hektarlık ticaret alanı

·         165 adet yolcu köprüsü

·         4 raylı sistem terminali

·         8 kontrol kulesi

·         16 taksi yolu

·         500 uçak park kapasiteli apron

·         70 bin araç kapasiteli otopark

·         1 havacılık tıp merkezi

·         1 büyük bir alışveriş tesisi

Üçüncü havalimanı nerede?
Üçüncü havalimanının yeri İstanbul'un kuzeybatısında, Zafer köyü ve Terkos gölünün doğusunda, Tayakadın'ın ise kuzeyinde bulunuyor.


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Üçüncü Havalimanı